בתי הזיקוק – נאמנים לסביבה

 
 
   
 
 
     
  בבתי הזיקוק חושבים על הסביבה ועושים הכול כדי למנוע את הזיהום
שלה כתוצאה מהתהליכים של ייצור הנפט
.
אם תלחצו על התמונות תגלו כיצד.
     
  מגרדות השחקים...

בנוף של בתי הזיקוק בולטות ארובות גבוהות מאוד. לארובות יש תפקיד חשוב בהפחתת זיהום האוויר: הגזים הנפלטים בתהליכי הייצור בבתי הזיקוק מוּבלים אל הארובות. הארובות פולטות אותם בגובה רב מאוד וכך משפרות את פיזור הגזים באוויר ומפחיתות את זיהום האוויר.
     
  "מתוק" יותר - נקי יותר!

הגופרית היא חומר, הנמצא באופן טבעי בנפט הגולמי. כאשר שורפים דלק המכיל גופרית בכלי רכב או במפעלים, הוא מזהם את האוויר. בבתי הזיקוק רוצים לייצר דלקים נקיים יותר, שיש בהם מעט מאוד גופרית.
איך עושים זאת? ראשית, משתמשים בנפט גולמי "מתוק", המכיל מעט גופרית. בנוסף, כדי להפחית עוד יותר את רמות הגופרית בדלקים שמיוצרים מן הנפט, מרחיקים את הגופרית מהדלקים במתקנים מיוחדים. בתהליך זה יוצרים דלקים דלי-גופרית (שיש בהם מעט מאוד גופרית), ששריפתם אינה מזהמת כמעט את האוויר. בדלקים דלי-הגופרית משתמשים גם בבתי הזיקוק עצמם וגם במפעלי תעשייה אחרים ובתחבורה. הגופרית המופקת במתקנים אלה משמשת דשן לחקלאות. כך מרוויחים פעמיים: גם מפחיתים את זיהום האוויר שנוצר מכלי הרכב ומהתעשייה וגם מסייעים במִחזור חומרים ובחיסכון במשאבי הטבע.
     
  זוללי השמן...

בבתי הזיקוק משתמשים במים למטרות רבות.
בזמן השימוש במים הם מזדהמים, בעיקר בשמנים ובדלקים. כדי לנקות את המים מובילים אותם למתקן מיוחד, הנמצא בשטח בתי הזיקוק ונקרא: מתקן לטיהור שפכים. במתקן זה עוברים המים לא פחות מ-10 שלבים, שבסופם מתקבלים מים נקיים. במים אלה ניתן להשתמש שוב, ואפשר גם להזרים אותם לים.
כיצד מנקים את המים? אחת השיטות שמשתמשים בהן מבוססת על תכונה פשוטה: השמן צף על פני המים. לכן, כדי להפריד את השמן מהמים, נותנים לשמן לצוף על פניהם ואז "גורפים" אותו מהמים בעזרת "מגרפות" מיוחדות. שיטה נוספת, מקורית יותר, היא שיטה המבוססת על חיידקים שהתפריט שלהם כולל שמן ודלק... חיידקים אלה "זוללים" את שאריות השמן והדלק ומפרקים אותם לחומרים לא מזיקים.
     
  מקררים מקוריים...

מהם המגדלים הענקיים הלבנים, שאדים לבנים עולים מהם? מגדלים אלה, הנקראים גם "לֵבּניוֹת", הם למעשה "מקררים" ענקיים. תפקידם לקרר את המים בבתי הזיקוק, והם עושים זאת בשיטה ידידותית לסביבה וחסכונית באנרגיה ובמים: המים החמים, המגיעים מבתי הזיקוק, מוּבלים אל ראש המגדל ואז נופלים מגובה רב אל קרקעיתו. כשהמים נופלים, הם מתקררים. אז ניתן להשתמש בהם שוב לקירור בבתי הזיקוק. בתהליך הקירור בלבניות נפלטים גם אדי מים, הנראים כמו "עשן" לבן, העולה מן הלבניות. אדים אלה הם בדיוק כמו אדי המים העולים מן הקומקום בביתכם והם אינם מזיקים לסביבה.
     
  מאתר פסולת לשדה פורח

בתהליך טיהור השפכים בבתי הזיקוק נוצר משקע של בוץ, המכיל גם מזהמים כמו שמנים ומתכות. משקע זה נקרא בוצה. בבתי הזיקוק מטפלים בבוצה בדרך מיוחדת וידידותית לסביבה – את הבוצה מנקים משאריות שמן ומפזרים אותה בשדה גדול, הנמצא בשטח המפעל. בשדה הבוצה זורעים צמחים, משקים ומדשנים אותם וכך מתפרקות שאריות המזהמים בדרך טבעית.
 
     
 
נפט ואיכות הסביבה  
נאמנים לסביבה  
פותרים בעיות  
  מפתיע ומעניין  
  נכון, או לא נכון?